Wraz ze wzrostem chwastów niezbędne staje się stosowanie środków ochrony roślin na polach, w sadach i ogrodach.
Bardzo ważna jest również ochrona płodów rolnych przez zarażeniem grzybami i występowaniem chorób. Ze względu na nadmierną wilgotność gleby i powodzie hodowcy mogą pomyśleć o zastosowaniu fungicydów do zaprawiania nasion. Zaprawianie nasion fungicydami zapewnia ochronę przed patogenami przenoszonymi przez nasiona i glebę, które mogą zakłócać kiełkowanie nasion lub mogą infekować siewki wkrótce po kiełkowaniu.
Wybierz skuteczne środki ochrony roślin
Na każdej etykiecie produktu istnieją różne wymagania i najlepsze praktyki stosowania dla różnych herbicydów. Jeśli etykieta zawiera opcję dla olejów roślinnych lub niejonowego środka powierzchniowo czynnego, lepszym wyborem jest użycie niejonowego środka powierzchniowo czynnego w normalnych warunkach pogodowych i gdy chwasty mieszczą się w wytycznych etykiety. Jeśli chwasty są zestresowane i prawdopodobnie wykraczają poza zalecenia etykiety dotyczące wzrostu lub stadium wzrostu, preferowane są koncentraty olejowe.
Nawóz azotowy stosuje się tylko wtedy, gdy zaleca to etykieta herbicydu. Jeśli istnieje możliwość uszkodzenia upraw z powodu obecnych warunków podczas opryskiwania, niejonowe środki powierzchniowo czynne działają lepiej niż koncentraty olejowe. Prawdopodobieństwo zwrotu z inwestycji w zaprawianie nasion zależy od kilku czynników, które mogą pomóc hodowcom w podjęciu decyzji, czy zaprawianie nasion jest dla nich korzystną inwestycją. Jest to między innymi zwiększenie plonów i liczby upraw, wzrost nowych liści i roślin, zapobieganie rozwojowi chorób grzybiczych przez określoną liczbę dni lub sezonów, a także ochrona owoców, warzyw i innego rodzaju plonów przed stratami.
Wszechstronne zastosowanie, jakie mają środki ochrony roślin, takie jak systemowe, kontaktowe, czy wąskie spektrum działania, pozwala na taki dobór preparatu, aby odniósł jak najlepszy skutek. Nałożenie fungicydu na nasiona pomoże im rozwinąć się w dojrzałe rośliny. Fungicydy przybierają różne formy, ale mają dwa główne sposoby działania znane jako układowe lub kontaktowe. Dwie formy tych fungicydów są idealne dla każdej traktowanej rośliny lub darni.