Rozrywka

Co możemy zwiedzać podczas urlopu w jurze krakowsko-częstochowskiej?

Jura krakowsko-częstochowska to wyjątkowe miejsce które przyciąga co roku wielu turystów, jest to cichy zakątek gdzie możemy obcować z naturą, odpoczywać od codziennych problemów.

Warto zwrócić uwagę iż mimo że jest to popularne turystycznie miejsce to jednak możemy znaleźć tutaj ukojenie. Obiekty turystyczne nie są zatłoczone, możemy spokojnie zwiedzać wspaniałe zamki należące do zespołu Orlich Gniazd. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na otoczenie, okolice usłane są pięknymi wzgórzami na których znajdują się wapienne ostańce, obszar ten od wieków sprzyjał powstawaniu fortyfikacji, w XIV wieku powstały zamki które miały bronić południowych rubieży ówczesnej polski.

Co możemy zwiedzać podczas urlopu w jurze krakowsko-częstochowskiej?

Wspaniałe zamki w jurze krakowsko-częstochowskiej

Do najciekawszych jaskini jak jaskinia nietoperzowa, która znajduje się na obszarze  dolinek krakowskich, kręcono tutaj sceny do filmu Ogniem i mieczem. Możemy zwiedzać także jaskinie Głęboką znajdującą się w masywie gór Zborów, miejsca są odpowiednio zabezpieczone, możemy je zwiedzać. Naturalnie są to wyjątkowe jaskinie które powstały w zboczach gór wapiennych. Główną atrakcją są z pewnością zamki, możemy znaleźć tutaj przykładowo Zamek Tenczyn, który jeszcze w XVII wieku był używany przez polskich magnatów. Naturalnie możemy podziwiać także zamek Ogrodzieniec, który został wzniesiony w XIV wieku, zamki wkomponowane są w masywne ostańce wapienne, udostępnione są dla turystów. Warto zwrócić uwagę iż w zamku Ogrodzieniec kręcono sceny do serialu Wiedźmin, gdzie zamek zagrał Wzgórze Sodden gdzie ukazano finałową bitwę.

Jura krakowsko-częstochowska to obszar gdzie możemy znaleźć bardzo wiele tras turystycznych, możemy udać się na piesze wędrówki czy też przejażdżkę rowerową. Z pewnością są to miejsca oddalone od dużych miast, gdzie możemy poczuć prawdziwą naturę co obecnie jest coraz rzadsze. Są to miejsca które pozwalają nam zapoznać się z historią, możemy zwiedzać także ciekawe muzea. Z pewnością będzie to doskonałe miejsce na urlop z całą rodziną, znajdziemy tutaj także moc atrakcji dla najmłodszych. Możemy trenować przykładowo wspinaczkę skałkową, jak wiadomo tutejszy teren sprzyja tego rodzaju sportom.

W zimie bardzo popularne są narty na jurze, znajdziemy tutaj wiele miejsc do zjeżdżania, wyciągi, z pewnością mało wymagające szlaki narciarskie mogą być świetnym pomysłem dla osób początkujących oraz dla najmłodszych.

Similar Posts