Sport Zdrowie

Każdy może skorzystać na treningu funkcjonalnym

Trening funkcjonalny poprawia zdolność organizmu do wydajnej pracy.

Trenując wiele grup mięśni w tym samym czasie, pomagasz swojemu ciału lepiej funkcjonować jako całości. Dzieje się tak dlatego, że zarówno umysł, jak i mięśnie nauczą się rekrutować wiele grup mięśni do wykonania pracy, zamiast polegać na jednej. Angażowanie do pracy wielu grup mięśni zapobiegnie kontuzjom spowodowanym przeciążeniem, które zdarza się, jeśli przykładowo nieprawidłowo podniesiemy coś ciężkiego z podłogi.

Każdy może skorzystać na treningu funkcjonalnym

Trening funkcjonalny to mniejsze ryzyko kontuzji

Jeśli niepoprawnie podnosisz ciężki przedmiot i po prostu pochylisz się zamiast kucać lub przystąpić do martwego ciągu, prawdopodobnie użyjesz, i potencjalnie nadwyrężysz, mięśnie dolnej części pleców. Możesz nawet doznać wypadnięcia dysku, co jest rzadkim, ale nie niespotykanym rezultatem niewłaściwego podnoszenia. Ale jeśli podczas treningu skupiasz się na ruchach funkcjonalnych, będziesz o wiele lepiej podnosić ciężkie przedmioty, używając całego ciała. Będziesz kucał i unosił martwy ciąg z podłogi, używając pośladków i nóg oraz utrzymując plecy płasko i klatkę piersiową w górze, tak jak przyzwyczaiłeś się do podnoszenia ciężaru na siłowni.

Trening funkcjonalny poprawia również koordynację, równowagę i świadomość swojego ciała, co pomoże uniknąć niepotrzebnych kontuzji. Poruszanie się w sposób, który rekrutuje wiele grup mięśni jednocześnie, wymaga pewnego poziomu koordynacji, skupienia i siły kręgosłupa, dlatego ruchy złożone są tak dobre do budowania siły i stabilności. Trening funkcjonalny zapewnia również doskonałą świadomość kinestetyczną, czyli świadomość ruchu ciała, i uczy, jak bezpiecznie się poruszać, aby nie doznać kontuzji.

Wszystkie te umiejętności są bardzo ważne w życiu codziennym i na siłowni, pozwalając nam poruszać się celowo i pewnie oraz pomagając nam pozostać silnymi, stabilnymi i bezpiecznymi. Funkcjonalny trening fizyczny może być szczególnie korzystny jako część kompleksowego programu fizjoterapii dla osób starszych w celu poprawy równowagi, zwinności i siły mięśni oraz zmniejszenia ryzyka upadków, a także dla sportowców, którzy chcą zwiększyć swoje osiągnięcia.

Similar Posts